Biuletyn Informacji Publicznej 


 


Rządowe Centrum Legislacji

 


 

 


elektroniczna platforma usług administracji publicznej

 

 


PN-EN ISO 9001 : 2009
Urząd Miasta Jedlina-Zdrój

Urząd Miasta JEDLINA-ZDRÓJ
ul. Poznańska 2
58-330 Jedlina-Zdrój

tel 074 84 55 215
tel 074 84 55 216
tel 074 88 55 054
 
fax 074 88 55 269

www.jedlinazdroj.eu

urzad@jedlinazdroj.eu
rada@jedlinazdroj.eu
bip@jedlinazdroj.eu
nieruchomosci@jedlinazdroj.eu
zamowienia@jedlinazdroj.eu
budownictwo@jedlinazdroj.eu
inwestycje@jedlinazdroj.eu
skarbnik@jedlinazdroj.eu
usc@jedlinazdroj.eu

Translatory automatyczne

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 

Licznik odwiedzin

809393
dzisiajdzisiaj132
wczorajwczoraj196
w tym tygodniuw tym tygodniu869
Strona Główna >> Nasze Miasto >> Uzdrowisko Jedlina-Zdrój >> Pijalnia wód leczniczych w Jedlinie – Zdroju.
Pijalnia wód leczniczych w Jedlinie – Zdroju. Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

 

Pawilon pijalni na Pl. Zdrojowym w Jedlinie-Zdroju przez wiele lat nazywany był przez mieszkańców "grzybkiem. W okresie po II Wojnie Światowej aż do niedawna nie spełnił swojej funkcji pijalni. Z uwagi na swoją architekturę stanowił charakterystyczny element miasta.


 

 

     W 1607 roku naturalnie wypływające z porfirowego podłoża źródło uznano za lecznicze, znajdowało się ono na terenie dzisiejszej Jedlinki. Medyk Georg Jachmann ze Świdnicy w 1726 roku jako pierwszy opracował spis składu mineralnego i właściwości leczniczych źródła. W 1785 roku było już w Jedlinie siedem źródeł leczniczych. Jak pisano: woda jest smaczna, klarowna i ma orzeźwiający zapach, jest lekko słona i gazowana.
     Źródła wypływające pośrodku miejscowości ujęte były w jeden strumień drewnianą rurą, wpływający do studni, omurowanej kamiennymi płytami i zaopatrzonej w pompę, za pomocą, której do cysterny czerpano wodę do picia i kąpieli. Zdrój z wodą osłonięty był pawilonem, otoczonym kratą i zwieńczony kopułą z wieżyczką.

Pijalnia wód w 1929 roku.

  Z 1830 roku pochodzi kolejny opis budynku ujęcia źródła, świadczący o jego przekształceniach. Był to ośmioboczny wykonany z kamiennych ciosów pawilon z napisem na dachu „ Sub umbra altissimi” (w wolnym tłumaczeniu „ W cieniu wysokości”).
    Główne źródło nosiło imię pierwszej właścicielki zdroju Charlotty. W 1837 r. aptekarz i badacz leczniczych walorów miejscowości dr. Beinert w czasie przebudowy Domu Zdrojowego odkrywa nowe źródło, któremu nadano imię Elizy. Wtedy to dla obu źródeł wybudowano nowy pawilon wraz z halą spacerową. Woda z nowego pawilonu była doprowadzana przy pomocy pomp do Domu Zdrojowego. W 1903 roku woda ze źródeł doprowadzana była także do wszystkich domów mieszkalnych w uzdrowisku.
     W latach 1934–1936 zrealizowano gruntowną przebudowę głównych urządzeń uzdrowiska m.in. hali spacerowej i pawilonu pijalni wód mineralnych, które w nadanym im wtedy kształcie przetrwały do 1945 roku, umiejscowione pośrodku obecnego Pl. Zdrojowego.  

Pawilon spacerowy
w 1934 roku.

     Po 1945 roku zaniechano eksploatacji wód mineralnych, a po 1962 r. Jedlinę–Zdrój włączono do zespołu uzdrowisk w Szczawnie–Zdroju, skąd dowożono wody lecznicze do kąpieli i inhalacji.
     Na zlecenie Zarządu Uzdrowiska Szczawno-Jedlina dokonano w 2003 roku odwiertu dawnych źródeł do głębokości ok. 500 m, dwa lata później i rozpoczęto eksploatację tych wód do kąpieli leczniczych.
     Wcześniej bo już w 1995 roku samorząd miasta podejmował próby przywrócenia nieczynnej budowli pijalni wód mineralnych jej dawnej funkcji, lecz dopiero w 2006 roku ze środków unijnych zrealizowano kompleksową przebudowę pawilonu oraz jego otoczenia. Wymieniono uszkodzone elementy drewnianej konstrukcji, wykonano nowe pokrycie dachowe, w miejsce powierzchni między słupami wmontowano oszklone witryny. W środku ułożono posadzkę oraz wykonano zdrój do czerpania wody. Na zewnątrz odnowiono ogrodzenie oraz nawierzchnię z kostki kamiennej.
     Warto podkreślić, że kształt pawilonu wód źródlanych jaki zaprojektowano w XVIII wieku stanowił główny element dawnego herbu miejscowości. Pawilon do dnia dzisiejszego zachował swoja architektoniczną formę, i jako charakterystyczna budowla uzdrowiska zostanie umieszczony w wizerunku nowoprojektowanego herbu Jedliny-Zdroju nawiązującego do jego historycznego pierwowzoru.
 

Plac Zdrojowy z pawilonem
żródła Charlotta ok. 1830 r.
Centrum Jedliny-Zdroju z
pailonem żródła ok. 1860r.

  

             
Otwarcie pijalni w dniu
12 stycznia 2007 roku.
Pawilon pijalni wód mineralnych obecnie.