Biuletyn Informacji Publicznej 


 


Rządowe Centrum Legislacji

 


 

 


elektroniczna platforma usług administracji publicznej

 

 


PN-EN ISO 9001 : 2009
Urząd Miasta Jedlina-Zdrój

Urząd Miasta JEDLINA-ZDRÓJ
ul. Poznańska 2
58-330 Jedlina-Zdrój

tel 074 84 55 215
tel 074 84 55 216
tel 074 88 55 054
 
fax 074 88 55 269

www.jedlinazdroj.eu

urzad@jedlinazdroj.eu
rada@jedlinazdroj.eu
bip@jedlinazdroj.eu
nieruchomosci@jedlinazdroj.eu
zamowienia@jedlinazdroj.eu
budownictwo@jedlinazdroj.eu
inwestycje@jedlinazdroj.eu
skarbnik@jedlinazdroj.eu
usc@jedlinazdroj.eu

Translatory automatyczne

Naszą witrynę przegląda teraz 54 gości 

Licznik odwiedzin

809393
dzisiajdzisiaj132
wczorajwczoraj196
w tym tygodniuw tym tygodniu869
Strona Główna >> Aktualności >> Regionalna Konferencja SdE z wręczeniem certyfikatów we Wrocławiu
Regionalna Konferencja SdE z wręczeniem certyfikatów we Wrocławiu Drukuj Email
22 listopada, we Wrocławiu miała miejsce jedna z tegorocznych regionalnych Konferencji programu Szkoły dla Ekorozwoju połączona z wręczeniem certyfikatów za rok 2011/2012 i zapowiedzią nowego projektu - pn. Szkoły na tropie elektroodpadów. Podczas wrocławskiej konferencji, zostały wręczone certyfikaty LCEA i Zielone Flagi, potwierdzające niezwykłe zaangażowanie naszej szkoły na rzecz ekologii.

Miejska Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Jedlinie Zdroju otrzymała certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej za realizację edukacji ekologicznej w szkole. Znaleźliśmy się wśród 84 szkół w Polsce. Dla naszej szkoły to przede wszystkim wielkie wyróżnienie, ale także potwierdzenie zaangażowania uczniów i nauczycieli w działania proekologiczne. To także ogromny sukces, który z pewnością znajdzie przełożenie na aktywność dzieci i młodzieży w przyszłości. W działania włączyła się niemal cała społeczność naszej szkoły. Zaangażowanie uczniów udzieliło się także ich rodzicom. Dzieci bowiem swoimi proekologicznymi zrachowaniami dzieliły się z dorosłymi. Nierzadko nasze projekty wychodziły poza mury naszej szkoły. Uczniowie wraz z opiekunem panią Ewa Nycnerską stworzyli Kodeks ekologiczny , przeprowadzili audyty na początku i zakończenie projektu. Skupiliśmy się na działaniach w trzech obszarach:

Obszar 1.
Ochrona różnorodności biologicznej gatunków, praw zwierząt, przyrody ożywionej i nieożywionej. Bardzo ciekawe geograficznie usytuowanie szkoły w sąsiedztwie lasu i prawdziwy, bezpośredni kontakt dzieci z przyrodą ożywioną tegoż lasu sprzyja upowszechnieniu wiedzy a dziecko czyni bardziej wrażliwym na potrzeby roślin, zwierząt i człowieka.
Obszar 2
Zmniejszenie wytwarzania odpadów.Po wielu obserwacjach w trakcie zajęć terenowych na lekcjach przyrody i edukacji przyrodniczej komitet lokalny doszedł do wniosku, że istnieje konieczność postawienia pojemników recyklingowych nie tylko na terenie miasta ale przede wszystkim w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły.
Na terenie szkoły panie sprzątaczki często zgłaszały problem śmieci –papierki i butelki plastikowe należało ten problem rozwiązać i nauczyć segregacji odpadów poprzez łączenie teorii z praktyką.
Obszar 3
Promocja zdrowego stylu życia i postaw świadomego konsumenta.Nauczyciele wychowawcy przeprowadzili wśród uczniów ankiety, które dowiodły, że dzieci często nie zabierają do szkoły drugiego śniadania a zdarza im się nie zjeść nawet pierwszego śniadania. Jest też duża grupa dzieci, które już na drugiej przerwie są głodne .Takie wnioski pojawiły się także po obserwacjach pielęgniarki szkolnej, która stwierdziła, ze brak pierwszego posiłku może być przyczyną częstego u dzieci w szkole bólu głowy ,brzucha i wymiotów. Podobną diagnozę postawił także szkolny zespół ds. profilaktyki.

DZIAŁANIA PODJĘTE NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA W MIEJSKIEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W JEDLINIE –ZDROJU W ROKU SZKOLNYM 2011/2012

I ZAKRES
GOSPODARKA ODPADAMI
1.Zbiórka zużytych baterii, współpraca z firmą recyclingową ,,Reba’’
2.Zbiórka starych telefonów komórkowych, w ramach programu ,,Szkolafon’’
3.Gromadzenie zużytych tuszy i tonerów.
4.Akcja tematyczna: ,,Każdy uczeń wie, co zrobić z ZSEE’’
5.Wymiana żarówek tradycyjnych na energooszczędne płynnie w całej szkole.
6. Ekologiczne formy uzyskiwania energii cieplnej- Ogrzewanie szkoły gazem.

II ZAKRES
OCHRONA PRZYRODY
1.Realizacja ekologicznego projektu edukacyjnego: ,,Poznaj, pokochaj, pielęgnuj, pamiętaj –
poznajemy pomniki przyrody w Jedlinie-Zdroju’’
2.Akcja tematyczna: ,,Ratujemy kasztanowce’’
3.Udział w ogólnopolskiej akcji „ Sprzątanie świata”

III ZAKRES
POMOC ZWIERZĘTOM
1.Współpraca ze schroniskiem dla zwierząt bezdomnych w Wałbrzychu.
2. Współpraca z fundacja EMIR –adopcja zwierząt bezdomnych
3. Dokarmianie ptaków zima – budki dla ptaków

IV ZAKRES, INNE DZIAŁANIA
EKOEDUKACJA,
udział szkoły w programach i projektach ekologicznych
1.Udział szkoły w unijnym projekcie ,,Zrozumieć świat’' w ramach programu Kapitał Ludzki.
Realizacja projektów szkolnych obejmujących tematykę ekologiczną:
-,,Mieszkańcy lasu’’
- ,,Jem zdrowo’’
2.Ogólnopolski Program Ekologiczny :,,Owoce w szkole’’.
3.Ogólnopolski Program Edukacyjny:,,5 porcji owoców, warzyw lub soku’’.
4.Ogólnopolski Program Przyrodniczy: ,,Kubusiowi przyjaciele natury’’
5.Udział szkoły w programie: ,,Mleko dla szkół’’
6.Ogólnopolski Program Edukacyjny ,,Eko-szkoła’’
7.Ogólnopolski konkurs,,Eko-pamiętnik’’
8.Udział szkoły w programach recyklingowych ,zbiórka zużytych baterii z firmą ,,Reba’’i zbiórka zużytych telefonów komórkowych ,program ,,Szkolafon’’
8. Założenie szkolnego ogródka przyrodniczego-Ekoogród
9.Krajoznawcze wycieczki ekologiczne –parki narodowe i krajobrazowe Dolnego Śląska.
Mamy nadzieję, że w tym roku szkolnym będziemy starać się o międzynarodowy certyfikat Zielnej Flagi.Sporządziła: K. Lepis